W rytmie serca

Zadzwonił telefon.

– Słucham.

– Profesor Sebastian Stec.   Pani Inko czy mogłaby Pani przyjechać do Centrum Interwencji Naczynowo-Sercowej w Sanoku  i porobić kilka zdjęć w  trakcie zabiegów ablacji?. Mamy delegację  z zagranicy i będziemy wprowadzać nowoczesne mapowanie serca w trakcie zabiegu ablacji.  Mocniej zabiło mi serce. O tym  nie mogłabym nawet zamarzyć. Co za wyzwanie, a jednocześnie  wyróżnienie!!!.

-Oczywiście Panie profesorze, z przyjemnością.

Przyjazne przywitanie z ekipą  lekarsko-inżynieryjną i  z drżącymi rękami pierwsze uwalnianie migawki.  Aby wyszło!!!. Aby nie zawieść zaufania profesora!!!. Ale profesor swoją bezpośredniością i  rozbrajającym uśmiechem dodawał otuchy. Szybko zaistniała przyjazna atmosfera. Spokojnie bez napięcia mogłam się oddać niezwykle interesującemu zadaniu.  Myślę,  że się udało i nie zawiodłam oczekiwań profesora.   W efekcie powstało masę zdjęć  do ewentualnych publikacji i  dwia materiały do Gazety Sanockiej i Bieszczadzkiej.  Sami zobaczcie .

W rytmie serca

Wielkim wydarzeniem stała się październikowa sesja zabiegów ablacyjnych w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku.

Pod kierunkiem prof. Sebastiana Steca* w asyście niemiecko- holenderskiej ekipy lekarzy i inżynierów/ Manferda Piechury i Viktora Tona z niemieckiej firmy EPMAP oraz Sanjeeva Choundharya z funduszu badawczo- rozwojowego MediAlfa /do zabiegów ablacyjnych wprowadzono system zintegrowanego mapowania i stymulacji serca posiadający wiele unowocześnień. Podczas zabiegów ablacji, profesor wraz z ekspertem z Brazylii dr Thiago Osorio analizowali właściwości systemu przydatne w badaniu unerwienia mięśnia serca.

System ten będzie nadal rozwijany przy udziale naukowców i inżynierów z Polski z możliwością tworzenia hologramów – obrazów serca we mgle. mówi prof. Sebastian Stec– Obecnie tworzymy kilka startupów na Podkarpaciu w celu wprowadzania myśli i patentów technologicznych do nowoczesnych systemów mapowania i ablacji. Planujemy w najbliższym czasie wprowadzić kilka badań naukowych nad polskimi elektrodami i systemem do mapowania (lokalizacji i wizualizacji na ekranie komputera) nie tylko anatomii serca, elektrycznych pobudzeń serca, ale również obszarów unerwienia. Jest to unikalne rozwiązanie pozwalające na wykonanie ablacji – odcięcia patologicznego unerwienia w mięśniu serca, które powoduje nagłe przerwy w pracy serca i naraża chorego na jego zatrzymanie iomdlenie.

Dla takich, często młodych chorych, nie ma odpowiednich rozwiązań, a wszczepienie stymulatora serca, który leczy tylko objawy, a nie przyczynę omdleń, jest ostatecznością. . Ma to niebagatelne znaczenie dla Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku i społeczności Podkarpacia.

PCIS-N powstało ponad 10 lat temu z inicjatywy interwencyjnych kardiologów grupy Carint na zapotrzebowanie mieszkańców dużego terenu w celu ratowania pacjentów z zawałem serca oraz leczenia zaburzeń jego rytmu.

W centrum konsultacje prowadzi i zabiegi wykonuje 4 samodzielnych pracowników naukowych, kilkunastu samodzielnych kardiologów i elektrokardiologów. Zabiegi ablacji są tutaj wykonywane od ponad 5 lat pod kierunkiem prof. Sebastiana Steca, który pracuje w grupie zaangażowanych i doświadczonych specjalistów z zakresu ablacji, informatyki, inżynierii medycznej, ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa.

W roku 2018 profesor jako jeden z pierwszych w Polsce i w Europie Środkowej rozpoczął zabiegi z kardioneuroablacji, czyli leczenia nieprawidłowego unerwienia serca i odruchów ze wsparciem eksperta dr Thiago Osorio.

Wykonujemy, około 150 zabiegów ablacji rocznie – mówi prof. Stec – i około 1000 konsultacji chorych z Sanoka, Brzozowa, Rymanowa, Ustrzyk Dolnych, właściwie z całego Podkarpacia i innych regionów kraju. Wiemy, że dla wielu pacjentów ta dostępność do najnowocześniejszych zabiegów leczenia zaburzeń rytmu serca jest prawdziwym ratunkiem życia i jego jakości. Wykonujemy zabiegi pełnoprofilowe, a wybranych chorych kwalifikujemy do zabiegów kardiochirurgicznych i interwencyjnych poza Sanokiem.

Od ponad roku centrum dysponuje nowoczesną salą zabiegową dla pełnoprofilowych zabiegów elektrofizjologicznych, interwencyjnego leczenia zaburzeń rytmu serca. Od kilku lat prowadzone są innowacyjne zabiegi z ograniczeniem lub całkowitym wyeliminowaniem promieniowania rentgenowskiego.

Wykonujemy zabiegi pełnoprofilowe… mówi profesor …i niekiedy unikalne w skali kraju i świata. We współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym Medinice z Centrum Aeropolis z Jasionki w Rzeszowie organizujemy badania nad wprowadzeniem w roku 2019 kilku nowych metod diagnostyki i leczenia arytmii.

Praca i plany centrum są imponujące. PCIS-N w Sanoku jest bardzo bliskie sercu profesora. Można powiedzieć, iż pełni funkcję jego ambasadora. Zastanawiam się, dlaczego akurat wybrał Pan Sanok?… Przecież nawet tu nie mieszka.

Dlaczego SANOK? mówi prof. Sebastian Stecdlatego, że w nazwie miasta mieści się cel zabiegów podtrzymania prawidłowej funkcji węzła zatokowego (Sino-Atrial-Node -O-K) :-). Chcieliśmy, aby funkcja własnego rozrusznika serca węzła zatokowego była prawidłowa u chorych i nie była blokowana przez arytmię serca i nieprawidłowe odruchy nerwowe. SANOK oznacza więc prawidłowy rytm serca. To wspaniała nazwa dla prowadzenia ośrodka leczącego nieprawidłowy rytm serca.

Trzeba powiedzieć, że Sanok to nie tylko dla profesora prawidłowy rytm serca, to także miłość do tych stron.

W okolicznych Górach Słonnych uwielbiam przebywać … mówi prof. Stec Dzień przed zabiegami mieliśmy okazję pokazać naszym gościom okoliczną piękną, sanocką jesień, a wieczorem wsłuchiwaliśmy się w odgłosy stada wilków przy pełni Księżyca. To w tych górach często biegam, spaceruję. Ostatnio w czasie maratonu Łemkowyna na 48 km. 

Żeby zrozumieć arytmię, która jak mówi profesor jest chaosem w rytmie serca polecamy Jego publikację „Zaburzenia rytmu serca” o objawach i leczeniu arytmii. Chorzy dowiedzą się, jak nietypowe objawy mogą u nich występować oraz jak trudne bywają w leczeniu i diagnozowaniu. Wielokrotnie dla chorych po zatrzymaniach krążenia trzeba szukać nowych rozwiązań i indywidualnych terapii. 

Pacjenci wyrazili zgodę na publikowanie ich wizerunku.

Inka Wieczeńska

*Sebastan Stec-  doktor habilitowany nauk medycznych, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, samodzielny ekspert elektrofizjologii ablacyjnej. Były profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego. Były asystent naukowo-dydaktyczny w Klinice Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Fellow of European Society of Cardiology. Dyrektor medyczny Centrum Naukowo-Badawczego Medinice S.A., Funduszu wynalazków Medi-Alfa, Aeropolis-Jasionka, Rzeszów. Autor kilku patentów medycznych. Absolwent II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kilkukrotny uczestnik festiwalu biegowego Łemkowyna oraz miłośnik przyrody Gór Słonnych, Beskidów i Bieszczadów