Na ratunek Ustrzykom i Bieszczadom!!!!!

Na ratunek Ustrzykom i Bieszczadom!!!!!

Ustrzyki stanowią bramę do niezwykle magicznej krainy zwanej Bieszczadami. To jedyne miejsce w Polsce o tak niepowtarzalnej przyrodzie. To wielohektarowe pola , lasy z bogatym drzewostanem, z pięknymi bukami, świerkami, jodłami i bogatą roślinnością. A w nich największa populacja w Polsce drapieżnej zwierzyny chronionej: wilki, niedźwiedzie, rysie, dziki ,czy żubry. W lasach i na polach słychać bieliki, orły przednie, myszołowy, różnego gatunku sowy oraz jastrzębie. Nasze połoniny to jedyne góry w Polsce o tak unikalnej urodzie, a soliński zalew to również jedyny pod względem wielkości sztucznych zbiorników w naszym kraju. Teren ten zamieszkują ludzie , którzy urzeczeni jego pięknem zjechali z różnych stron Polski stanowiąc duże skupisko artystów malarzy, rzeźbiarzy, poetów, fotografików, leśników oraz ludzi wrażliwych na czyste powietrze i spokój i piękno Bieszczadów.  I dalej chciałoby się tak żyć, gdyby nie kuriozalny pomysł budowy ciężkich fabryk w Ustrzykach Dolnych produkcji węgla drzewnego i brykietu oraz mas bitumicznych, które całkowicie zmieniłoby nasz krajobraz, lasy i powietrze. Zakłóciło by ciszę i co najważniejsze niekorzystnie wpłynęłoby na nasze zdrowie i pracę .

Spotkanie dyrekcji Gryfskandu jakie miało miejsce  na sesji Rady Miasta w Urzędzie Miejskim nie przekonało mieszkańców o wyjątkowo ekologicznym zakładzie. Jeszcze bardziej zaniepokoiło.  Całkowicie są przeciwni powstaniu fabryki w Ustrzykach Dolnych. Społeczne Stowarzyszenie Proekologiczne Czyste Ustrzyki Dolne ./ CUD/zebrało dotychczas 4 800 podpisów.

A tymczasem Gryfskand , fabryka produkcji węgla drzewnego, która wykupiła plac od syndyka po zakładach drzewnych w Ustrzykach Dolnych pracuje pełną parą. Prace prowadzone są nawet w niedzielę .Leżą już stosy nawiezionych metrówek. Teren jest oczyszczany i przygotowywany pod stanowiska pieców do wypalania drewna. Wszystko dzieje się w błyskawicznym tempie.

Mieszkańcy domagają się w związku z powyższym utworzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów z całkowitym  wyeliminowaniem  tworzenia przemysłu ciężkiego. Na sesji zapadła decyzja, aby fabryka Gryfskand wstrzymała prace do momentu przedłożenia pozwoleń na jej budowę .

Kto będzie pierwszy i jakie będą decyzje gminy co do planu zagospodarowania?…Nie wiemy.

Czy burmistrz i radni potraktują nasz sprzeciw poważnie?. Też nie wiemy.

Nie wiemy również, czy wszyscy walczymy razem w imię wspólnej sprawy. Wszystko  niepokojąco rozciąga się w czasie. Musimy być czujni, chcąc zachować bogactwo naszego terenu.

Nie pozwolimy się sprzedać i zabrać nam to co dla nas najcenniejsze. Co stanowi największy skarb Bieszczadów.

NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIE!!!!!!!!!!!NIE!!!!!!!!!!!!!!!

Zwracam się zatem do ludzi, którym nie są obojętne Bieszczady, wesprzyjcie nas, Waszą radą, może pomocą i dobrym słowem. Piszcie listy i petycje do naszych włodarzy , bo to od Nich najwięcej teraz zależy. Podpisujcie się jako sympatycy Bieszczad. Potrzebujemy jak najszybciej dobrej prawniczej porady.  Dlatego też Stowarzyszenie zbiera pieniądze na prawnika, który będzie reprezentował mieszkańców w walce z kooperacyjną firmą Gryfskan #niedymneustrzyki

A poniżej linki dla uwiarygodnienia naszych obaw z wizyty w Gryfinie przedstawicieli Stowarzyszenia Czyste Ustrzyki Dolne, gdzie taka fabryka powstała i z czym się borykają.

/ https://www.youtube.com/watch?v=AMDH9ucC-IQ.